Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

2020 Yedek Subay Maaşları (Asteğmen Maaşı)

04.06.2019

2019 Yılı güncel asteğmen ve yedek subay maaşları, askerin konumu ve durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Yedek subaylarda 657 ye bağlı kabul edilir ve her ay düzenli olarak maaş alırlar. Eksik miktarda subay sayısından dolayı TSK subay ihtiyacını giderebilmek için yedek subay – asteğmen alımları yapmaktadır. Yedek subaylar da normal subayların sahip olduğu özlük haklara sahiptir. Yedek subaylar ücret olarak normal subayların aldığı maaşı alırlar.

 

 • Yedek Subay Maaşlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Devlet memurlarının aldığı zamları aynı şekilde yedek subaylar da alır. Ocak 2019 yılı itibariyle tüm memurlar yüzde 10.19 zam almıştı. Bu zamdan yedek subaylarda yararlandı. Yedek subay maaşları görev yaptıkları yere göre değişir. Batıda görev yapan yedek subay ile doğuda görev yapan yedek subayın aldığı maaşlar değişkenlik gösterir. Havacı olarak görev yapan askerler diğer askerlere göre ek tazminat alırlar. Maaşların belirlenmesinde yedek subayın görev yaptığı yer ve alan belirleyici rol oynamaktadır.

 

 • Yedek Subay Ne Zaman Maaş Almaya Başlar?

Yedek subaylar eğitim gördüğü acemilik dönemlerinde maaş almazlar. Bu kişiler askerlik yaptığı süre boyunca normal asker kabul edilip normal asker maaşı verilir. Acemilik bittikten sonra göreve başlayan asteğmenler – yedek subaylar ortalama 5250 lira maaş alır. Doğuda görev yapan bir yedek subay ek tazminatlarla 5750 lira maaş alır. Kıbrıs’ta ve Bosna’da yedek subay görevi yapanlar da tabi ki ek ödeme yapılır. Yurt dışında görev yapan asteğmenler ise batıda görev yapan askerlere göre 2 katı daha fazla oranda maaş alır.

 

 • 2019 Ocak-Ağustos Dönemi Rütbeli Maaşları Ne Kadar?

Asteğmen Maaşı: 5249 TL

Teğmen Maaşı: 5667 TL

Üsteğmen Maaşı: 5967 TL

Yüzbaşı Maaşı: 6506 TL

Yarbay Maaşı: 7404 TL

Albay Maaşı: 8002 TL

Tuğgeneral Maaşı: 9200 TL

Tümgeneral Maaşı: 10397 TL

Korgeneral Maaşı: 10996 TL

Orgeneral Maaşı: 11594 TL

 


Etiketler: , , , ,

Yorumlar
 1. umit dedi ki:

  universite okuyorum bittiginde askere gidicem subay olarak mi yapicam askerligimi kac ay ve ne kadar maasla yapicam beni bi aydınlatırsanız cok sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba asker alma işlemleri sırasında yedek subaylığı isteyip istemenize bağlı bir durum. Eğer seçecekseniz bakın buradaki yedek subay maaşları konusu mevcut